Gotowi do certyfikacji? Czas, start!
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Przeczytaj25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Najnowszy numer kwartalnika „Spotkania z Zabytkami” już w sprzedaży. Redaktor naczelny Marcin Pieszczyk wraz z zespołem ponownie zaprasza czytelników na wycieczkę po Polsce, wytyczając nietypowe i oryginalne szlaki. Zachęcamy do lektury!
20 września 2023 r. Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski oraz Prezes Zarządu Głównego SKZ Jacek Rulewicz podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji.
W dniach 20–21 września 2023 r. w Pałacu Czapskich w Warszawie miała miejsce konferencja „Odbudować nieodbudowane. Problematyka odbudowy i rekonstrukcji w świetle współczesnych wyzwań”, której partnerem był Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
Ze smutkiem żegnamy Wojciecha Przybyszewskiego, kolekcjonera, badacza, wieloletniego redaktora naczelnego magazynu „Spotkania z Zabytkami”.
16-18 sierpnia 2023 r. w Katowicach odbyła się IX edycja Szkoły Letniej PKN ICOMOS, cyklu spotkań i warsztatów organizowanych co roku przez Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
16 sierpnia w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach odbędą się wykłady otwarte dotyczące dziedzictwa przemysłowego. Stanowią część programu 9. Szkoły Letniej Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS „Niechciane dziedzictwo”.
Porozumienie podpisane przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków i Muzeum Ziemi Wiśnickiej pomoże przywrócić świetność jednemu z najpiękniejszych polskich zamków.
Zapraszamy na spacer „Śladami Powstania” – opracowaną przez NIKZ specjalną trasę upamiętniającą wydarzenia z 1944 roku. Szlak obejmuje sześćdziesiąt trzy miejsca związane z sześćdziesięcioma trzema dniami trwania zrywu.
W pierwszym etapie programu na blisko 5 tys. projektów przeznaczonych zostanie ponad 2,5 mld zł. Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków będą przeznaczone na m.in. prace konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane.
Na początku czerwca doszło do zniszczenia 25 macew na 150-letnim zabrzańskim cmentarzu żydowskim, w tym grobowca rodziny Maxa Böhma, zasłużonego dla miasta filantropa, kilkunastu macew dziecięcych, a także najstarszej macewy cmentarnej postawionej na grobie Heleny Schüller z 1871 roku.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński ogłosił dzisiaj podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim wyniki pierwszego etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W ramach programu na realizację ponad 4 800 zadań zostało przyznanych przeszło 2,5 miliarda złotych.
Do 26 lipca trwa nabór zgłoszeń do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Odbudować nieodbudowane. Problematyka odbudowy i rekonstrukcji w świetle współczesnych wyzwań”, która odbędzie się 20 i 21 września w Warszawie. Zapraszamy!
Zapraszamy do śledzenia wakacyjnego cyklu audycji „Lato z zabytkami” w Radiu dla Ciebie! W każdy piątek o godzinie 16:00 gośćmi Cezarego Polaka będą pracownicy NIKZ – Klaudia Obrębska oraz Łukasz Gazur – dzięki którym spojrzycie na zabytki z całkiem innej, niezwykłej perspektywy. Jakiej? Tego dowiecie się, słuchając audycji!
W dniu 16 czerwca 2023 r. Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski, oraz Zarząd Powiatu Żagańskiego, reprezentowany przez Starostę Henryka Janowicza, Wicestarostę Annę Michalczuk i Skarbnika Powiatu Elżbietę Bielecką, podpisali porozumienie.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków ogłasza przetarg na wykonanie badań konserwatorskich i architektonicznych pałacu w Iłowej. Szczegóły w tekście.
W dniach 3–4 lipca 2023 r. w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyły się obchody zorganizowane z okazji 20. rocznicy Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Organizatorami wydarzenia są Departament Ochrony Zabytków MKiDN oraz Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obrad i uroczystości.
Zmiany wprowadzone przed dwudziestu laty pozwoliły zintegrować działania renowacyjne i rewitalizacyjne na terenie całego kraju. Przyczyniły się one również do zachowania wielu ważnych obiektów historycznych. Wypadająca w tym roku rocznica 20-lecia obowiązywania przepisów to dobry moment na refleksję i wskazanie nowych celów.
Za nami pierwsze, bardzo pracowite, pół roku 2023! Przeczytajcie, nad czym pracowały poszczególne wydziały Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków w minionych miesiącach.
23 czerwca 2023 r. odbyła się premiera portalu i odświeżonego magazynu „Spotkania z Zabytkami” oraz aplikacji MonumentApp – trzech nowych kanałów komunikacyjnych Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja prasowa, która miała miejsce w pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
Wywiady, artykuły, popkulturowe ciekawostki, zdjęcia, najlepsi autorzy i autorki. Piszemy o architekturze, dziedzictwie, kulturze, polskich zabytkach - oczywistych i mniej oczywistych.
Zwiedzasz nowe miasto i chcesz znaleźć most, na którym nakręcono Twoją ulubioną scenę filmu? Idziesz do pracy i codziennie mijasz piękną kamienicę, zastanawiając się jaka jest jej historia? Szukasz miejsc, które warto zobaczyć? Opowiemy Ci o nich!
Magazyn z duszą, „Spotkania z zabytkami”, ukazuje się nieprzerwanie od 1977 roku. W 2023 roku zadebiutował w nowej odsłonie graficznej. Nie zmieniła się jednak zawartość kwartalnika - nasi autorzy i autorki piszą o kulturze, historii sztuki, architekturze i popkulturze.
15 czerwca ruszył nabór uczestników tegorocznej edycji Szkoły Letniej organizowanej przez Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS Polska. Zapisy trwają do końca miesiąca. Zachęcamy do udziału w wydarzeniu.
8 maja 2023 roku Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu reprezentowana przez rektora prof. Wojciecha Pukocza, zawarła porozumienie o współpracy z Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków reprezentowanym przez dyrektora NIKZ dr Michała Laszczkowskiego.
Laserowe czyszczenie, rentgen, skanowanie 3D obiektów zabytkowych – w tym tych znajdujących się na dnie morskim – to tylko niektóre z zagadnień poruszonych na I Kongresie Bezpieczeństwa Dziedzictwa w Gdyni, którego Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków ma przyjemność być partnerem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
Jednym z projektów, nad którymi pracujemy, a którego celem ma być przybliżenie tematyki dziedzictwa szerszemu gronu, jest aplikacja „MonumentApp”.
Z dumą informujemy, że Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków został partnerem I Kongresu Bezpieczeństwa Dziedzictwa (KOBED).
We wtorek 23 maja 2023 roku dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie J.M. prof. Błażej Ostoja-Lniski podpisali porozumienie o współpracy.
W dniach 22-23 maja 2023 r., w Poznaniu, odbywa się Samorządowe Forum Konserwatorów Zabytków.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków już kolejny raz ma zaszczyt być współorganizatorem szkoły letniej organizowanej przez Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS-Polska.
W Gdyni w dniach 31.05-2.06 odbędzie się I Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa, w trakcie którego Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków poprowadzi panel dyskusyjny
19 kwietnia 2023 roku Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał dr. Michała Laszczkowskiego na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
NIKZ podjął pierwsze działania zmierzające do podpisania porozumień z Wydziałami Konserwatorskimi Akademii Sztuk Pięknych, zajmującymi się kształceniem konserwatorów dzieł sztuki.
Studia kładą szczególny nacisk na zdobywanie na praktyczny aspekt zdobywanej wiedzy, dlatego program wiedzy przekazywanej podczas zajęć oparty jest na metodzie analizy przypadków (case study) oraz wskazywaniu dobrych praktyk.
21 marca 2023 r. pracowniczki Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków wzięły udział w szkoleniu pt. „Jak zwiększyć zaangażowanie społeczności lokalnych w budowanie kapitału społecznego?
17 marca w siedzibie Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków odbyło się spotkanie p.o. dyrektora NIKZ dr. Michała Laszczkowskiego z przedstawicielami Stowarzyszenia Domus Polonorum – panią Anną Ermich, skarbniczką, oraz panem Pawłem Esse, sekretarzem zarządu.
16 marca w Zabrzu odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której Muzeum Górnictwa Węglowego otrzymało wsparcie finansowe na rozwój Ośrodka Dokumentacji Górniczej.
Kierowniczka Wydziału Realizacji Projektów NIKZ Dorota Kwinta wzięła udział w webinarze zorganizowanym przez Fundację 8Marca.
3 marca 2023 r. p.o. Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, dr Michał Laszczkowski, podpisał umowę o przejęciu wydawnictwa czasopisma „Spotkania z Zabytkami” z Dominikiem Jagiełłą, Prezesem Fundacji Hereditas.
22 lutego 2023 r. p.o. Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski oraz Bartłomiej Szewczyk, Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
„Zabytki to mechanizm prorozwojowy, dlatego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prawie trzykrotnie zwiększyliśmy nakłady na wspieranie projektów mających na celu ochronę zabytków w kraju i uruchomiliśmy Rządowy Program Ochrony Zabytków w ramach Polskiego Ładu.
Dr Michał Laszczkowski, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, będzie moderatorem panelu dyskusyjnego pt. „Warto inwestować w zabytki” podczas tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Samorządów.
W dniu 2 lutego 2023 r. p.o. Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski oraz Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk podpisali porozumienie o współpracy.
Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się na zamku w Łańcucie seminarium poświęcone zagadnieniom wdrażania przyjaznych środowisku rozwiązań w zakresie ochrony obiektów zabytkowych w Polsce.
Konflikt zbrojny w Ukrainie, wzrost inflacji i cen produktów – wielu Polaków uważa, że ich przyszłość nie maluje się w nazbyt kolorowych barwach.
23 listopada 2022 r. Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotrem Glińskim ogłosili start nowego rządowego programu „Polski Ład dla kultury”, w ramach którego ma zostać rozdysponowane wśród samorządów 3 miliardy złotych.
Dziś, 14 grudnia 2022 r., Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków zaprezentował dwa spoty: „Warto inwestować w zabytki” oraz „Renowacja robi robotę”.
Aż 87% ankietowanych uznaje zabytki za szansę dla miejscowości, w których się znajdują. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków przedstawia wyniki raportu przygotowanego przez IPSOS.
W środę w Muzeum w Sulejówku odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Piotra Glińskiego, podczas której ogłoszono Rządowy Program Odbudowy Zabytków.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wsparł realizację projektu zabezpieczenia terenu cmentarza żydowskiego w Szydłowie, jednej z najstarszych nekropolii żydowskich w Polsce.
Zapraszamy do obserwowania naszych profili w mediach społecznościowych. Znajdziecie tam ciekawostki o zabytkach, fascynujące opowieści z dziedzictwem w tle i informacje o działaniach naszej Instytucji.
Pod hasłem #RuszaOdbudowaRatusza oficjalnie rozpoczęto badania archeologiczne, stanowiące podstawę do prac rewaloryzacyjnych zabytkowego ratusza w centrum miasta.
7 października 2022 r. odbędzie się oficjalne rozpoczęcie prac mających na celu odbudowę ratusza w Braniewie. W trakcie uroczystości nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą, a wykład inaugurujący „Archeologia a architektura.