Gotowi do certyfikacji? Czas, start!
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
22 lutego 2023 r. p.o. Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski oraz Bartłomiej Szewczyk, Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji, które od teraz będą działać wspólnie na rzecz dokumentowania budynków i wyposażenia likwidowanych kopalni.
Choć zabytki kojarzą nam się głównie z pałacami lub malowniczymi ruinami zamków, nie oznacza to, że inne rodzaje obiektów nie podlegają ochronie. Architektoniczne perełki mogą kryć się wśród budynków, które towarzyszą nam na co dzień jako domy, urzędy, centra handlowe lub obiekty przemysłowe.
W Polsce znajduje się osiemnaście obiektów zabytkowych związanych z przemysłem wydobywczym. Do najbardziej znanych należą kopalnie soli w Wieliczce, Kłodawie i Bochni, kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie, Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia Guido w Zabrzu czy Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, które znajdują się w Tarnowskich Górach.
Kopalnie to niewątpliwie niezwykłe i warte ochrony obiekty, które w znaczny sposób mogą uatrakcyjnić okolice, w których się znajdują. A potencjał obiektów poprzemysłowych jest naprawdę spory – od muzeów przemysłu i techniki po miejsca rozwoju kultury i sztuki.
Potrzebę ochrony oraz możliwości ponownego wykorzystania tego typu obiektów zauważono już w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, kiedy to w Europie Zachodniej zapanowała trwająca po dziś dzień moda na odrestaurowywanie tego typu obiektów.
Tym bardziej cieszymy się z nawiązania współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i liczymy na wiele wspólnych projektów w przyszłości.
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Najnowszy numer kwartalnika „Spotkania z Zabytkami” już w sprzedaży. Redaktor naczelny Marcin Pieszczyk wraz z zespołem ponownie zaprasza czytelników na wycieczkę po Polsce, wytyczając nietypowe i oryginalne szlaki. Zachęcamy do lektury!
20 września 2023 r. Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski oraz Prezes Zarządu Głównego SKZ Jacek Rulewicz podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji.