magnifier

Vademecum NIKZ:
Materiały i techniki

Niezbędny elementarz z informacjami dotyczącymi sztuki autograficznej, to jest utrzymanej w tradycyjnych dyscyplinach, jak malarstwo, rzeźba, grafika czy tkanina.

article

W poradniku:

 1. Tkanina jako materiał artystyczny. Rodzaje surowców włókienniczych i ich właściwości – Anna Konopko
 2. Papier jako podłoże i tworzywo w pracach artystycznych – Magdalena Grenda-Kurmanow
 3. Wybrane materiały piśmiennicze w warsztacie rysunkowym artysty – Magdalena Grenda-Kurmanow
 4. Między warstwami. Wpływ warstw pośrednich na trwałość prac. Czyli jak regulować chłonność podłoża i dlaczego warto to robić – Anna Konopko
 5. Nie tylko ochrona. Werniksy a estetyka i końcowy wyraz dzieła – Julia Burdajewicz
 6. Wybrane kleje naturalne w warsztacie artysty – Anna Tomkowska
 7. Wybrane kleje syntetyczne w warsztacie artysty – Anna Tomkowska
 8. Tkanina artystyczna i malowidła bez krosien. Profilaktyka konserwatorska, bezpieczna ekspozycja i przechowywanie – Anna Konopko
 9. Podłoża papierowe. Wskazówki dotyczące bezpiecznego eksponowania i przechowywania prac – Dorota Dzik-Kruszelnicka
 10. Przechowywanie i wystawianie analogowych materiałów fotograficznych. Krótki przewodnik dla artystów – Monika Supruniuk
 11. Obraz w ruchu, obraz bez ruchu. O bezpiecznym transporcie i przechowywaniu prac malarskich – Julia Burdajewicz

Czego się dowiesz?

Awantura o werniks

Technika „sezonowania” dzieła za pośrednictwem werniksu towarzyszy artystom i konserwatorom od zarania dziejów. Dlaczego więc konserwacja obrazów ze zmienionymi optycznie werniksami często wzbudza dziś kontrowersje?

Uwaga, jedzie obraz!

Jak odpowiednio przygotować obraz do transportu? Wbrew pozorom – wcale nie amortyzując go gąbkami. Nie musisz mieć jednak profesjonalnej muzealnej skrzyni. Zabezpieczając dzieło, krok po kroku stosuj się jednak do opisanych w Vademecum wskazówek.

Konserwatorska kuchnia

Od świata najlepszych specjalistów w swoim fachu może cię dzielić jedna wizyta w osiedlowym sklepie spożywczym – prezentujemy przepisy na kleje stosowane w największych i najbardziej prestiżowych galeriach.

Zanim oprawisz zdjęcie

Fotografii wystarczy ramka? Nic bardziej mylnego! Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź naszą listę materiałów potrzebnych do odpowiedniego zabezpieczenia zdjęć na ścianie lub w albumie i…strzeż się pergaminu!

Królestwo na „p”

Passe-partout, pH, pleśń – odpowiednie przechowywanie prac na papierze to sztuka sama w sobie. Zdaniem ekspertów naczelna zasada to prewencja i percepcja. Pokazujemy, jak przygotować się na każdym etapie.

Premiera już w listopadzie, więcej o Vademecum dowiesz się tutaj.

Skip to content