Gotowi do certyfikacji? Czas, start!
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
„Zabytki to mechanizm prorozwojowy, dlatego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prawie trzykrotnie zwiększyliśmy nakłady na wspieranie projektów mających na celu ochronę zabytków w kraju i uruchomiliśmy Rządowy Program Ochrony Zabytków w ramach Polskiego Ładu. Kolejnym etapem reformy polityki prozabytkowej będzie powołanie Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa” – powiedział Wicepremier i Minister Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w trakcie swojego przemówienia w Przemyskim Towarzystwie Kulturalnym.
2 marca 2023 roku o 14:30 rozpoczęło się w Przemyskim Towarzystwie Kulturalnym spotkanie, w trakcie którego zaprezentowane zostały ubiegłoroczne działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz efekty udzielonego przez nie wsparcia na rzecz ochrony i rewitalizacji zabytków.
Na zaproszenie Wicepremiera i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Marka Kuchcińskiego, Szefa Kancelarii Premiera RP, p.o. Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski przedstawił w trakcie spotkania główne założenia dotyczące przyszłej Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa.
Nadrzędnym zadaniem nowej instytucji będzie prowadzenie prac konserwatorskich w niszczejących zabytkach oraz przywracanie im funkcji użytkowej. Agencja będzie zajmować się rewitalizacją zabytkowych miast oraz renowacją cennych obiektów historycznych zarówno poprzez projekty prowadzone samodzielnie, jak i we współpracy z właścicielami zabytkowych obiektów. Powołanie jej ma na celu nie tylko przywrócenie wartości krajobrazu kulturowego w Polsce, ale także stworzenie możliwości inwestycji w zakresie turystyki historycznej.
Równie istotnym elementem treści Ustawy o Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa jest projekt stworzenia Państwowego Zasobu Zabytkowego, który obejmowałby najcenniejsze obiekty zabytkowe w kraju. Pozostałe zabytki, po wcześniejszym przejęciu przez ARD oraz przeprowadzeniu odpowiednich prac konserwatorskich, będą mogły ponownie trafić do samorządów poprzez przekazanie bądź zakupienie w trakcie publicznych licytacji.
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Najnowszy numer kwartalnika „Spotkania z Zabytkami” już w sprzedaży. Redaktor naczelny Marcin Pieszczyk wraz z zespołem ponownie zaprasza czytelników na wycieczkę po Polsce, wytyczając nietypowe i oryginalne szlaki. Zachęcamy do lektury!
20 września 2023 r. Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski oraz Prezes Zarządu Głównego SKZ Jacek Rulewicz podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji.