Gotowi do certyfikacji? Czas, start!
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wsparł realizację projektu zabezpieczenia terenu cmentarza żydowskiego w Szydłowie, jednej z najstarszych nekropolii żydowskich w Polsce. To daje możliwość dalszych prac na tym obiekcie.
W piątek, 29 października został oddany projekt budowy wygrodzenia wokół cmentarza żydowskiego w Szydłowie. Wpisuje się on w szersze działania Gminy miejskiej służące upamiętnieniu bogatej historii społeczności żydowskiej miasta.
Szydłów jest jednym z najstarszych miejsc osadnictwa żydowskiego w Małopolsce. Już na początku XIV wieku społeczność żydowska wzniosła tu drewnianą bożnicę. Natomiast pierwsze wzmianki o samym cmentarzu pochodzą z 1470 r.
Z czasem społeczność żydowska rozrastała się i otrzymywała kolejne przywileje. Dzięki dogodnym warunkom życia już w latach 30. XIX wieku Żydzi stanowili ponad połowę liczby mieszkańców miasta.
Niestety, podczas drugiej wojny światowej wszystkie obiekty należące do gminy żydowskiej w Szydłowie zostały zdewastowane. Do czasów współczesnych na terenie dawnego cmentarza zachowało się jedynie kilkadziesiąt fragmentów nagrobków, które znajdują się pod warstwą ziemi.
Nowopowstałe wygrodzenie ma na celu należyte zabezpieczenie miejsca i rozpoczęcie prac inwentaryzacyjnych wokół pozostałości infrastruktury cmentarnej – ma to zapobiec procesowi niszczenia obiektu, a także zwrócić uwagę lokalnej społeczności oraz osób odwiedzających gminę, w tym także turystów, na istotną wartość historyczną tego miejsca.
Projekt jest wynikiem działań wielu podmiotów: władz samorządowych, lokalnej parafii rzymsko-katolickiej, jak również Fundacji Rodziny Nissenbaumów, działającej na rzecz ratowania dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Prace zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za ich koordynację odpowiadał Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Najnowszy numer kwartalnika „Spotkania z Zabytkami” już w sprzedaży. Redaktor naczelny Marcin Pieszczyk wraz z zespołem ponownie zaprasza czytelników na wycieczkę po Polsce, wytyczając nietypowe i oryginalne szlaki. Zachęcamy do lektury!
20 września 2023 r. Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski oraz Prezes Zarządu Głównego SKZ Jacek Rulewicz podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji.