Gotowi do certyfikacji? Czas, start!
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Porozumienie podpisane przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków i Muzeum Ziemi Wiśnickiej pomoże przywrócić świetność jednemu z najpiękniejszych polskich zamków.
XVII-wieczny krajobraz kulturowy Nowego Wiśnicza na Pogórzu Karpackim bez większych zmian przetrwał do naszych czasów. To prawdziwy ewenement w skali kraju. Zamek, który pierwotnie był średniowieczną warownią i renesansowym zamkiem rodu Kmitów, ostateczny kształt uzyskał po nabyciu przez ród Lubomirskich.
Wyjątkowy zabytek
W wieku XVII Wiśnicz stał się jedną z najznakomitszych rezydencji magnackich. Gościli tu m.in. ówcześni władcy: Władysław IV i Jan Kazimierz. Po przejęciu przez zaborców i pożarze nigdy nie powrócił jednak do dawnej świetności. Odbudowa zamku, rozpoczęta już w roku 1928, nigdy nie została zakończona. Kierujący pracami wybitni polscy konserwatorzy, prof. Adolf Szyszko-Bohusz i prof. Alfred Majewski, nie mieli wątpliwości, że to zabytek wyjątkowy. Dzięki porozumieniu podpisanemu 8 sierpnia 2023 przez dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków (NIKZ), dra Michała Laszczkowskiego, i dyrektora Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Piotra Pyziaka, pojawiła się szansa, aby pomóc przywrócić świetność zamkowi.
– Zamek w Wiśniczu to perła wśród zabytków Małopolski. Co więcej, to jeden z największych polskich zabytków zachowanych w całości – mówi dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. – Dzięki współpracy między naszymi instytucjami powstanie nowoczesna strategia funkcjonowania tego zabytkowego obiektu. Chcemy, aby stał się centrum rozwoju regionu, źródłem rozwijania oferty turystycznej oraz miejscem nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży.
Odnawialne źródła energii dla zabytków
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków będzie wspierać Muzeum Ziemi Wiśnickiej realizacyjnie i koncepcyjnie. Na obszarze zamku w Wiśniczu zostanie uruchomiony pilotażowy program w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w obiektach zabytkowych. W ramach współpracy NIKZ i Muzeum Ziemi Wiśnickiej zostaną opracowane procedury i standardy, które w przyszłości znajdą zastosowanie przy renowacji innych obiektów. Rozwiązania zastosowane na zamku w Wiśniczu posłużą edukacji kolejnych roczników konserwatorów, a w ostatecznym efekcie sprawią, że dawna rezydencja Lubomirskich znowu stanie się dumą regionu.
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Najnowszy numer kwartalnika „Spotkania z Zabytkami” już w sprzedaży. Redaktor naczelny Marcin Pieszczyk wraz z zespołem ponownie zaprasza czytelników na wycieczkę po Polsce, wytyczając nietypowe i oryginalne szlaki. Zachęcamy do lektury!
20 września 2023 r. Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski oraz Prezes Zarządu Głównego SKZ Jacek Rulewicz podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji.