Gotowi do certyfikacji? Czas, start!
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się na zamku w Łańcucie seminarium poświęcone zagadnieniom wdrażania przyjaznych środowisku rozwiązań w zakresie ochrony obiektów zabytkowych w Polsce. Było ono pierwszym przygotowanym przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków spotkaniem skierowanym było do wojewódzkich konserwatorów zabytków oraz ekspertów zaangażowanych w ochronę polskiego dziedzictwa.
W dniach 9-10 lutego 2023 roku w Łańcucie miało miejsce seminarium „Nowoczesne technologie w służbie zabytków” zorganizowane Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Było to pierwsze wydarzenie z cyklu spotkań skierowanych do wojewódzkich konserwatorów zabytków i ekspertów zaangażowanych w ochronę polskiego dziedzictwa.
Spotkaniu towarzyszyły wykłady specjalistów – profesorów Marcina Furtaka i Zbigniewa Myczkowskiego z Politechniki Krakowskiej oraz historyka Romana Marcinka.
Jako pierwszy zabrał głos prof. Furtak, który zaprezentował wykład pt. „Najnowsze technologie budownictwa pasywnego”. Następnie swój odczyt „Farmy fotowoltaiczne w krajobrazie” przedstawił prof. Myczkowski. Serię wystąpień zamykała prezentacja Romana Marcinka „Problem fotowoltaiki w świetle doświadczeń zachodniej Europy”. Pierwszy dzień spotkania zwieńczyła ożywiona dyskusja uczestników. Tematy poruszone w trakcie seminarium skupiały się wokół zagadnienia odnawialnych źródeł energii oraz ewentualnych zmian w podejściu do modernizacji zabytków w Polsce przy wykorzystaniu ekologicznych rozwiązań.
Następnego dnia seminarium odbył się wyjazd studyjny do fabryki firmy ML System S.A. w Zaczerniu zajmującej się dystrybucją innowacyjnych rozwiązań z zakresu fotowoltaiki. Na miejscu zaproszeni mogli nie tylko zapoznać się z procesem produkcji niektórych rozwiązań fotowoltaicznych, ale także m.in. samodzielnie sprawdzić efekt działania szyb z powłoką kwantową przy użyciu amperomierza.
W seminarium udział wzięła Dyrektorka Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Katarzyna Pałubska, Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski, dwunastu wojewódzkich konserwatorów zabytków, Zarząd Główny oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i szereg ekspertów.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia oraz zachęcamy do śledzenia profili Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków w mediach społecznościowych, w których będziemy informować o pojawieniu się na naszej stronie internetowej nowych materiałów z seminarium.
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Najnowszy numer kwartalnika „Spotkania z Zabytkami” już w sprzedaży. Redaktor naczelny Marcin Pieszczyk wraz z zespołem ponownie zaprasza czytelników na wycieczkę po Polsce, wytyczając nietypowe i oryginalne szlaki. Zachęcamy do lektury!
20 września 2023 r. Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski oraz Prezes Zarządu Głównego SKZ Jacek Rulewicz podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji.