Gotowi do certyfikacji? Czas, start!
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
NIKZ podjął pierwsze działania zmierzające do podpisania porozumień z Wydziałami Konserwatorskimi Akademii Sztuk Pięknych, zajmującymi się kształceniem konserwatorów dzieł sztuki. Celem porozumień jest pomoc Wydziałom, Studentom i Doktorantom w pozyskiwaniu obiektów do badań konserwacji w ramach zajęć dydaktycznych oraz finansowanie wydatków i materiałów w tym celu.
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych w dziedzinie konserwacji zabytków, a także prowadzenie prac konserwatorskich i remontowo-budowlanych dotyczących zabytków jest priorytetowym celem Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
6 kwietnia 2023 r. dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski wraz dr hab. Joann Kucharzewską, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podpisali umowę o współpracy w obszarze kształcenia konserwatorów zabytków i konserwatorów dzieł sztuki.
Uczelnia w Toruniu jako pierwsza będzie wspólnie z NIKZ realizować Program Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce. Program ma na celu wsparcie dla uczelni w obszarze prowadzenia badań i prac konserwatorskich na zabytkach. NIKZ będzie finansował m.in. wykonywanie projektów oraz prac badawczych i badawczo-konserwatorskich na obiektach ruchomych przez studentów i doktorantów podczas zajęć oraz prac dyplomowych oraz doktorskich. Obiekty poddawane pracom będą pochodziły z Katalogu Obiektów, przygotowywanego i aktualizowanego przez NIKZ, który następnie będzie przekazywany do Uczelni oraz innych podmiotów biorących udział w Programie.
Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z najwyższą kategorią naukową A+, cieszy się opinią lidera w kształceniu najlepszych polskich konserwatorów. Znajduje się tu doskonałe zaplecze dydaktyczne i wyspecjalizowane katedry – m.in.: Katedra Konserwacji-Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, Katedra Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry, Katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby, Katedra Technologii i Technik Sztuk Plastycznych, Katedra Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Konserwacja i restauracja dzieł sztuki na UMK to jeden z najbardziej innowacyjnych kierunków na polskich uczelniach, posiadający nowoczesny i wartościowy program kształcenia konserwatorów zabytków i konserwatorów dzieł sztuki.
NIKZ planuje podjąć współpracę ze wszystkimi publicznymi uczelniami kształcącymi konserwatorów zabytków i dzieł sztuki, tj. Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Rozmowy z Uczelniami są na bardzo zaawansowanym poziomie.
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Najnowszy numer kwartalnika „Spotkania z Zabytkami” już w sprzedaży. Redaktor naczelny Marcin Pieszczyk wraz z zespołem ponownie zaprasza czytelników na wycieczkę po Polsce, wytyczając nietypowe i oryginalne szlaki. Zachęcamy do lektury!
20 września 2023 r. Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski oraz Prezes Zarządu Głównego SKZ Jacek Rulewicz podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji.