Gotowi do certyfikacji? Czas, start!
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Pod hasłem #RuszaOdbudowaRatusza oficjalnie rozpoczęto badania archeologiczne, stanowiące podstawę do prac rewaloryzacyjnych zabytkowego ratusza w centrum miasta.
7 października rozpoczęły się prace archeologiczne w centrum Braniewa, które stanowią pierwszy etap planu odbudowy ratusza miejskiego. Badania współfinansowane przez nasz instytut mają trwać rok i stanowić podstawę do dalszych prac rewaloryzacyjnych.
Braniewski ratusz, wpisany do rejestru zabytków w 1957 r., rozebrano dwa lata później ze względu na jego zły stan techniczny, będący wynikiem zniszczeń z okresu II wojny światowej. Ze źródeł historycznych i ikonograficznych wiemy, że budowlę w stylu gotyckim wzniesiono przed 1364 r. na planie prostokąta, a w kolejnych stuleciach kilkukrotnie przebudowywano. Dziś już nie ma po nim śladu, a w miejscu ratusza został pusty skwer. Zachowały się jedynie zasypane piwnice. Prace rewaloryzacyjna są częścią planu przywrócenia dawnego kształtu i wyglądu starego miasta w Braniewie.
Współpraca z Urzędem Miasta Braniewa przy odbudowie ratusza, w tym finansowanie badań archeologicznych, to jeden z pierwszych ważnych projektów Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. Angażując się w tego typu przedsięwzięcia chcemy pokazać lokalnym władzom oraz mieszkańcom, że inwestycja w odbudowę i rewitalizację zabytków to czerpanie z ukrytego potencjału miasta. Nowe odnowione obiekty to nie tylko kolejne walory wizualne, ale przede wszystkim tworzenie przestrzeni do rozwoju gospodarczego miasta. Zależy nam, żeby świadomość o korzyściach płynących z tego typu przedsięwzięć ciągle rosła – mówi dyrektor NIKZu dr Michał Laszczkowski.
– Rozpoczynając to przedsięwzięcie, chce się powiedzieć: w końcu doczekaliśmy się – tymi słowami burmistrz Braniewa, Tomasz Sielicki, rozpoczął oficjalne spotkanie inaugurujące badania archeologiczne w centrum miasta. Prace archeologiczne prowadzone przez badaczy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu mają trwać rok i przynieść nowe informacje o oryginalnym budynku, które pomogą w stworzeniu finalnego projektu architektonicznego.
Nadal trwa dyskusja na temat docelowego wyglądu odbudowanego budynku. Jednym z ciekawszych głosów w sprawie były prace dyplomowe studentów z Politechniki Łódzkiej z 2021 r. Pod okiem prof. dr hab. inż. arch. Jana Salma studenci z Instytutu Architektury i Urbanistyki przedstawili swoje wizje na odbudowę i zagospodarowanie nowej przestrzeni. Jak będzie prezentował się odbudowany budynek? Tego jeszcze nie wiemy. Oczekiwania wobec projektu są równie duże, jak poparcie lokalnej społeczności oraz środowisk naukowych i konserwatorskich.
– Braniewo stanie się wzorem dla wielu tego typu inicjatyw, które będą wspierane przez nasz Instytut – mówi Jerzy Szałygin, ekspert ds. Konserwacji i Ochrony Zabytków NIKZ – Instytut powstał z myślą o takich projektach. Naszym zadaniem jest pomaganie przy trwających pracach konserwatorskich i rewaloryzacyjnych, ale także inicjowanie ich. Misją NIKZ jest upowszechnianie wysokiego standardu prac prowadzonych przy zabytkach, prowadzenie badań archeologicznych i konserwatorskich, popularyzacja dobrych praktyk oraz edukowanie w zakresie historii konserwacji.
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Najnowszy numer kwartalnika „Spotkania z Zabytkami” już w sprzedaży. Redaktor naczelny Marcin Pieszczyk wraz z zespołem ponownie zaprasza czytelników na wycieczkę po Polsce, wytyczając nietypowe i oryginalne szlaki. Zachęcamy do lektury!
20 września 2023 r. Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski oraz Prezes Zarządu Głównego SKZ Jacek Rulewicz podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji.