Gotowi do certyfikacji? Czas, start!
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Za nami pierwsze, bardzo pracowite, pół roku 2023! Przeczytajcie, nad czym pracowały poszczególne wydziały Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków w minionych miesiącach.
Wydział Ekspercki przede wszystkim prężnie wspierał Wydział Realizacji Projektów, m.in. przygotowując podłoże merytoryczne prowadzonych działań. Wydawał ekspertyzy, nadzorował jakość wykonywanych prac konserwatorskich, a także rozpoczął realizację zadań planowanych w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2023-26. Wydział na zlecenie Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN zaangażował się we wsparcie sektora szkół rzemieślniczych oraz realizację projektu certyfikacji jakości wykonawców prac konserwatorskich. W lutym Wydział doprowadził do nawiązania współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, co umożliwi rozszerzenie listy zabytkowych obiektów przemysłu kopalnianego.
Tegoroczny Dzień Kobiet nie przeszedł bez echa w NIKZ. Na zaproszenie Fundacji 8Marca Dorota Kwinta, kierowniczka Wydziału Realizacji Projektów, uczestniczyła jako jedna z pięciu prelegentek w anglojęzycznym webinarze „Kobiety dla zrównoważonego dziedzictwa”. Pozostali pracownicy Wydziału również mieli pełne ręce roboty. Rozpoczęły się bowiem zlecone przez NIKZ badania w Działdowie, które mają na celu zaktualizowanie pochodzącej jeszcze z lat 80. dokumentacji historyczno-urbanistycznej dotyczącej tamtejszego starego miasta. Trwały m.in. prace nad kontynuacją badań archeologicznych meczeciska w Studziance, przygotowania do rozpoczęcia kompleksowych badań konserwatorskich pałacu w Iłowej w woj. lubuskim oraz dalsze prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w Katowicach. Postępują niezwykle ważne prace Wydziału nad katalogiem zagrożonych obiektów zabytkowych w Polsce. 7 czerwca Wydział podpisał porozumienie, które pozwoli zrewitalizować Wojskowy Cmentarz Ukraiński w Kaliszu.
Nieprzerwanie pracuje także zespół redakcyjny przygotowywanej przez NIKZ aplikacji mobilnej MonumentApp – narzędzia ułatwiającego poznawanie zabytków.
3 marca podpisana została umowa o przejęciu czasopisma „Spotkania z Zabytkami” od Fundacji Hereditas. Pierwszy numer, którego wydawcą był NIKZ, ukazał się w marcu. W tym samym czasie trwały intensywne prace nad nową formułą pisma oraz portalu spotkaniazzabytkami.pl – premiera czasopisma w nowej odsłonie, portalu oraz aplikacji miała miejsce 23 czerwca (więcej o premierze tutaj).
1 kwietnia opiekę nad projektem przejął powołany specjalnie w tym celu Wydział „Spotkania z Zabytkami” pod kierownictwem Marcina Pieszczyka, który jednocześnie pełni funkcję nowego redaktora naczelnego kwartalnika.
W Wydziale Współpracy Instytucjonalnej i Badań pierwszy kwartał 2023 upłynął przede wszystkim pod hasłem edukacji. Zorganizowane zostało seminarium „Nowoczesne technologie w służbie zabytków”, który odbyło się w wyjątkowych wnętrzach Muzeum na Zamku w Łańcucie. Pod koniec lutego kierowniczka Wydziału Anna Bartosiak przeprowadziła szkolenie dla miejskich konserwatorów zabytków, podczas którego szeroko omówiono kwestię ulg podatkowych na zabytki. Jednym z najważniejszych osiągnięć Wydziału było powołanie pilotażowych studiów podyplomowych w zakresie ochrony dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktach zbrojnych. Prowadzone wraz z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni studia wystartowały 1 kwietnia.
Na początku kwietnia ruszył także Program Wsparcia Dydaktyki Na Wydziałach Konserwatorskich, do którego dołączyły już UMK w Toruniu oraz wrocławska i warszawska ASP. Na przełomie maja i czerwca odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa, którego dumnym partnerem został NIKZ. Również w czerwcu rozpoczął się nabór do IX edycji Szkoły Letniej PKN ICOMOS-Polska, której współorganizatorem już po raz drugi jest nasz Instytut – zachęcamy do zapisów! Wydział Współpracy nawiązał w pierwszym półroczu także dwie cenne współprace: ze Stowarzyszeniem Domus Polonorum oraz z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych.
Wydział Komunikacji i Promocji nie ustawał w szerzeniu informacji dotyczących działalności NIKZ oraz tworzącej się Narodowej Agencji Rewitalizacji Zabytków. Poprzez kanały w mediach społecznościowych na bieżąco informował o najważniejszych wydarzeniach, a także dzielił się z obserwującymi treściami merytorycznymi związanymi z szeroko rozumianą ochroną zabytków. Wydział dbał również o kontakty z mediami, organizując liczne wystąpienia publiczne i wywiady – zarówno z udziałem pracowników NIKZ, jak i p.o. dyrektora NIKZ dr. Michała Laszczkowskiego, który m.in. przedstawił główne założenia dotyczące przyszłej Agencji podczas konferencji w Przemyskim Centrum Kulturalnym. Na początku marca, w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, został zorganizowany panel dyskusyjny „Warto inwestować w zabytki”.
Maj rozpoczął się ekscytująco, gdyż szeregi Wydziału zasilił nowy pracownik – Zbyszek – brand hero, który zadba o bliższą komunikację z Wami!
Sami widzicie, że dzieje się! Z dumą patrzymy na pierwsze miesiące 2023 roku i czekamy na to, co przyniosą kolejne. Zachęcamy do obserwowania naszych kanałów w social mediach, gdzie na bieżąco będziemy opowiadać o działaniach NIKZ.
25 października odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. certyfikacji NIKZ. Nasi eksperci rozpoczęli prace nad wdrożeniem systemu oceny jakości prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach.
Najnowszy numer kwartalnika „Spotkania z Zabytkami” już w sprzedaży. Redaktor naczelny Marcin Pieszczyk wraz z zespołem ponownie zaprasza czytelników na wycieczkę po Polsce, wytyczając nietypowe i oryginalne szlaki. Zachęcamy do lektury!
20 września 2023 r. Dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski oraz Prezes Zarządu Głównego SKZ Jacek Rulewicz podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji.